Příspějte školákům v Gambii
Prodej kol Podpořit Sběr kolJak jedno kolo změní život: Cesta z věznice až do Afriky

Jak moc může jedno obyčejné staré kolo změnit život? V africké Gambii, kde děti chodí každý den pěšky do školy i 10 km, opravdu hodně. Díky projektu Kola pro Afriku totiž mají odložené české bicykly vskutku dvě duše – když u nás doslouží, najdou ještě uplatnění u gambijských školáků, kterým tak podstatně zkracují cestu ke vzdělání.

 
Článek

Představa, že byste museli každý den chodit pěšky do školy 10 km, je pro většinu z vás asi nemyslitelná. V Gambii to je ale naprosto běžné a děti musí kromě školní docházky samozřejmě i pomáhat doma – nanosit vodu a dřevo či se postarat o zvířata. Asi si umíte představit, kolik síly po tomto všem a třeba dvouhodinové cestě pěšky na učení zbývá.

Ostravští nadšenci Roman Posolda a Richard Gazda proto před před lety založili organizaci Kola pro Afriku (KPA), která dává druhý život vysloužilým českým kolům, a tím vlastně i africkým dětem. Jak to celé funguje, jsme se jeli podívat přímo do dílen.

Z věznice až do Afriky

Organizace KPA v Česku i na Slovensku spolupracuje se 60 dobrovolnickými sběrnými místy, kam lidé mohou svá nepoužívaná kola odložit. V centrálním skladu se pak kusy přetřídí, a následně je opravují odsouzení z ostravské Věznice Heřmanice. Dvakrát do roka se bicykly přepravují do rovinaté Gambie, kde je spolu s proškolením místních mechaniků (aby kola vydržela co nejdéle) předávají vybraným školám. Těch je dnes kolem 70 a své kolo má díky projektu už více než 7000 dětí.

Žákům zkrácení dlouhé cesty zvyšuje šanci školu dochodit, a najít tak v budoucnosti lepší pracovní uplatnění. A právě to je spolu s občanskou aktivitou více než důležité v době dnešní migrační krize – zlepšovat vzdělání a pomáhat s pracovním uplatněním přímo na místě je pro kontinent naprosto zásadní.

 
Foto: Honza Haruda

Heřmanovická dílna má i svého kočičího maskota

 
Foto: Honza Haruda

Roman Posolda z projektu Kola pro Afriku nás vzal přímo do věznice v Heřmanicích (Roman Posolda je muž v kraťasech)

Pomáhá se tak vlastně na několika úrovních: dětem, které mohou dojíždět na vyučování, i dospělým – skrze projekt totiž v Gambii vznikají pracovní místa školních cyklomechaniků.

Zapojují se ale i čeští vězni. Díky zkušenosti z dílny mohou po propuštění lépe sehnat práci i se na svět (i na sebe) dívat trochu jinýma očima. S několika z nich jsem přímo ve věznici mluvila a shodovali se v nadšení z toho, že i přes svůj trest mohou někomu pomáhat. Za svou práci v dílně totiž kromě občasných dárků – kávy nebo tabáku – nedostávají zaplaceno, ale, jak sami říkají, je lepší dobrovolně opravovat kola pro děti, které je potřebují, než nedělat nic.

 
Foto: Honza Haruda

Mechanici v centrálním skladu kola třídí

 
Foto: Honza Haruda

Ani kousek kola nepřijde nazmar. Dílna navíc zaměstnává i lidi po výkonu trestu nebo se zkušeností s bezdomovectvím

Žádná pomoc není malá

Pomalu důležitější než samotné darování kola začíná už dnes být podpora finanční, která zajišťuje udržitelnost celého projektu – aby kola vydržela co nejdéle a nejednalo se tak jen o pomoc krátkodobou. K životnosti darovaných kol přispívá nejen důkladná oprava a výměna součástek u nás, ale i správný servis v Africe – tamní mechanici, které je třeba řádně proškolit a poskytnout jim cyklonářadí a náhradní díly. Další položky jsou nezbytné bezpečnostní vesty pro školáky a samotná doprava kol. A kolik to všechno stojí?

  • bezpečnostní vesta pro školáka v projektu - 50 Kč
  • doprava jednoho kola z ČR do Gambie - 300 Kč
  • zaučení školního cyklomechanika - 3000 Kč
  • nové komponenty pro kolo – 400 Kč
  • kufr s cyklonářadím pro 1 školu - 6000 Kč
 
Foto: Martin Homan

Jak moc mohou kola africkým dětem změnit život?

 
Foto: Martin Homan

Důležitým bodem v Gambii je pak i školení, jak se o kolo správně starat, aby vydrželo co nejdéle

Jak říká Roman Posolda, žádná podpora ale není malá. Někdo může poskytnout své nepoužívané prostory jako sběrné místo, jiný kola po dětech nebo třeba uspořádat benefiční akci. Asi nejadrenalinovější možností je pak do Afriky přímo zajet.

CK Kudrna pořádá každý rok benefiční zájezd do Gambie, ze kterého jde za každého účastníka 5000 Kč Kolům pro Afriku. Nejedná se o pozorování divoké přírody skrze okénko klimatizovaného autobusu, ale podstatně autentičtější zážitek – vydáte se na putování po této nádherné zemi podél řeky Gambie v sedle kola. Turismus je zde ještě v plenkách, ale zemí provází přímo český koordinátor Kol pro Afriku, takže na programu je i vaření tradičních jídel, ubytování mezi místními či kulturní program v zapojených školách.

 

Foto: Martin Homan

Kola pro Afriku vytvářejí spolu s místním ministerstvem školství i nová pracovní místa přímo v zemi

Opravená dětská kola i luxusní retro kousky pak můžete přes KPA pořídit za sympatické peníze na Aukru – ne všechna darovaná kola se totiž do písčitého afrického terénu hodí nebo mají drahé náhradní díly, a část projektu se tak financuje i z prodeje. Další kusy se použijí na náhradní díly nebo třeba pro benefiční půjčovnu kol na Colours of Ostrava, takže žádné nepřijde nazmar. Kola tak opravdu dostávají nový život, a hlavně ho mění obdarovaným dětem.

 
Foto: Martin Homan

Do projektu se zapojuje i čím dál více místních lidí

Líbí se vám toto vdechování nového života starým kolům a přinesení naděje těm, kteří se narodili do podmínek pro našince těžko představitelných?

 

 Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-jedno-kolo-zmeni-zivot-cesta-z-veznice-az-do-afriky-51085?seq-no=4&dop-ab-variant&source=clanky-home&fbclid=IwAR0SxtZYQ9dr9Thwxnd5p90G5GIcEflrrieG5P5_HyiCWDcGp_QMxF53ciQ

Hlavní partneři organizace

logo

Brussels Airlines

Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Rubena

Rubena s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku také od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Je to také důvod, proč o tuto spolupráci stojíme a velmi si jí vážíme. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Advanced AIRSEA

Advanced AIRSEA je našim partnerem již řadu let. Jedná se o našeho hlavního logistického partnera pro zasílání kontejnerů do Gambie a poté pro zajištění navazující přepravy do vesnice Gunjur. Velice si této spolupráce vážíme a věříme, že bude nadále úspěšně pokračovat. Velmi děkujeme za společnou cestu.Přejít na web partnera
logo

Toptrans

GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU KOLA PRO AFRIKU

Společnost Toptrans a.s. je dlouholetým partnerem společnosti Kola pro Afriku v oblasti vnitrostátní logistiky. Zřejmě bychom již nespočítali, kolik kol nám Toptrans za dobu spolupráce přepravil. Jsou to jistě tisíce. Vážíme si této spolupráce, neboť víme, že bez ní by se Kola pro Afriku netočila. Velmi děkujeme za společné kilometry.Přejít na web partnera
logo

DB Schenker

Společnost DB Schenker podporuje naši organizaci jakožto jeden z hlavních vnitrostátních logistických partnerů. Naše nezisková organizace si spolupráci velmi považuje. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Nová šance

Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Věznice Heřmanice

Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol.  Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran. Přejít na web partnera
logo

Hasičský záchranný sbor ČR

Bez hasičů by to nešlo! HZS ČR, nám velmi pomáhá realizovat řadu svozů z různých koutů České republiky.

Spolupráce s hasiči je velmi příjemná jak pro nás, tak i pro sběrná místa. V současné době intenzivně spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína. S útvary HZS JHM kraje, ZLK kraje a útvarem hl. města Prahy a Plzně. 

Chceme rozvíjet spolupráci také s dobrovolnými hasiči z dalších krajů a případě také z celé České republiky. Máme za sebou první vlaštovku spolupráce s dobrovolnými hasiči z OC kraje.

Spolupráce si velmi vážíme a děkujeme za ni.logo logo

Moment charity shops

Moment charity shops je pro nás velmi cenným partnerem nejen ze strany charitativních sbírek, které nás podporují finančně, ale také ze strany dobrovolnické. Velmi děkujeme!!! :-)Přejít na web partnera
logo

Česká rozvojová agenturaPřejít na web partnera
logo

Moravskoslezdký kraj

V roce 2018 podpořil Moravskoslezský kraj jednorázovou dotací převoz kol do Gambie v létě 2019, technické vybavení týmu v Ostravě a náhradní díly pro přípravu kol do Gambie.

Za podporu děkujeme.logo

Město OstravaPřejít na web partnera
logo

AdVisio

Jsme [Advisio]. Radíme, jak na digitální marketing a už přes 13 let nás to živí. Nakonec jste to ale vždy vy, kdo na tom vydělá. 

Pomůžeme vám jednotlivě s každou z marketingových disciplín. Ale když je chytře seskládáme do kupy, roste jejich efektivita a váš zisk.Přejít na web partnera
logo

SMOLO CZ, s.r.o.Přejít na web partnera
logo

Maersk Czech Republic s.r.o.Přejít na web partnera
x
Příspějte školákům v Gambii