Příspějte školákům v Gambii
Prodej kol Podpořit Sběr kol8. mise do Gambie právě probíhá

8. gambijská mise, kterou vrcholí další půlrok našeho společného snažení právě začala.

 

Návštěva Gambie před podzimní misí aneb bylo třeba domluvit další strategii.

Podzimní misi předcházelo týdenní intenzivní vyjednávání a nalezení srozumění o spolupráci na projektu s gambijským Ministerstvem pro základní a střední vzdělávání (MoBSE - Ministry of Basic and Secondary Education). S ministerstvem dlouhodobě spolupracujeme a po třech letech projektu v Gambii vyplynula potřeba nastavit nové principy, které podpoří udržitelnost projektu. Udržitelnost měříme zejména životností darovaných kol. Důležité je ale i porozumění povinnostem vyplývajícím z projektu pro jeho účastníky, tj. obdarované školy. Při jednání s ministerstvem se nám podařilo nastavit kontrolní mechanismy projektu v jednotlivých školách, dále kritéria rozdělování darovaných kol a motivační program pro již obdarované školy. 

Jsme si vědomi odlišností v pojetí práce a povinností, neboť každá strana (ČR i Gambie) vychází z jiných prostředí. Ale ukazuje se, že existuje způsob, jak si můžeme porozumět a následně si vyhovět. Samozřejmě je k tomu potřeba trpělivost, otevřenost a připuštění, že "i jinak to může být správně". 

Chtěli bychom připomenout, že darovaná kola neputují přímo do rodin, ale do škol, které je rozdělují následně dětem. Hlavní kritérium pro obdržení kola od českého dárce je vzdálenost domova od školy. MoBSE má cíl, a tím je dostupnost školy do 3 km. Realita za přáním stále silně zaostává. Mnoho dětí chodí do školy více jak 3 km dlouhou trasu. Některé děti vyučovací dny v týdnu vynechávají, nedostává se jim totiž na jízdné a vzdálenost do školy je příliš velká, aby ji děti absolvovaly denně pěšky.

O darovaná kola se v partnerských školách starají školní mechanici, kteří je udržují v co nejlepším stavu. Tito mechanici jsou projektem v Gambii placeni. Ve školách mají zázemí pro svou práci, z projektu obdrží servisní kufry s cyklo nářadím a pravidelně také náhradní díly. Každý školní mechanik prochází vzděláváním. Tento postup podporuje kvalitu projektu a je naprosto zásadní. Nastíněná péče o vztah s partnerskou školou je ještě hlubší. Bez péče o tento vztah by kola jezdila jen malou chvíli a počáteční radost z velkého daru by se rychle rozplynula. 

Kolik kol je tentokrát na cestě?

27. září jsme naložili a  na cestu vypravili 353 kol. Odjel "jen" jeden kontejner s koly - v pořadí patnáctý. V Gambii totiž zůstala ještě nerozdělena kola z jarní mise a tak dohromady bude v Gambii na podzim mnoho dalších šťastných dětí. 

Co ještě do Gambie doručíme?

Do Gambie přivezeme dalších 10 servisních kufrů s cyklo nářadím pro školní mechaniky a také náhraní díly.  Zejména pláště darované společností Mitas, a.s. Dále dovezeme 160 ručně šitých batůžků pro děti od dobrovolných švadlenek. Batůžky nebudou prázdné. Děti v nich najdou pastelky od dárců z Ostravy, Plzně a Nového Jičína. Obsahem kontejneru budou darované lékárničky a trika pro mechniky od společnosti RWE (od října Innogy). Ostravské fotbalové kluby poslaly do škol také kopačáky po kterých je tam poptávka.

 Co je náplní mise?

- vyzvednutí kontejneru s koly v přístavu v Banjulu, 

- rozdělení kol z jarní 7.mise  - doplnění do počtu 100 kol v původních partnerských školách, které projektu rozumí a starají se o něj, 

- rozdělení kol do nových partnerských škol, 

- zaučení tzv. Cluster monitors (jedná se o motospojky reginálních školních ředitelů, kteří monitorují jednotlivé školy a budou nově dohlížet i na projekt Kola pro Afriku)

- odborný workshop pro původní mechaniky i pro nově vybrané (minimálně 4 vícedenní workshopy), 

- školení školských partnerů a zástupců komunit původních škol i nově zapojených, 

- účast na konferenci CCM pod záštitou tamního Ministerstva vzdělávání, 

- a mnoho dalšího nepředvídatelného :-) 

 

Kolik nás taková mise stojí a díky komu se může uskutečnit?

Přibližně 300 tis. Kč.

Chtěli bychom vyjádřit vděčnost všem, díky nimž se mise může uskutečnit: Nadaci ČEZ a  Nadačnímu fondu Avast. Nemálo významný byl tentokrát i grant Nadace Divoké husy i výtěžek z Benefiční půjčovny kol na Colours of Ostrava. K zaplacení mise velmi přispívají i individuální dárci (formou veřejných sbírek do mobilních mincovníků či převodem na náš sbírkový účet)

Asi nejpodstatnějším zdrojem příjmů pro zabezpečení veškeré operativy jsou nám pak výtěžky ze dvou dobročinných second-handů MOMENT, o.p.s.

Celá mise by nemohla proběhnout bez samotných dárců kol, dárců cyklopotřeb a náhradních dílů, dále bez sběrných míst a jejich dobrovolných provozovatelů po celé ČR a bez logistických partnerů projektu KPA: Hasičský záchranný sbor ČRTOPTRANS EU, a.s. a DB Schenker.

Do Gambie létáme na křídlech společnosti Brussels Airlines. Díky jejich nadaci B.foundation je pro nás cesta do Gambie méně nákladná. 

Jménem gambijských dětí Vám všem děkujeme.

 

Hlavní partneři organizace

logo

Brussels Airlines

Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Rubena

Rubena s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku také od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Je to také důvod, proč o tuto spolupráci stojíme a velmi si jí vážíme. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Advanced AIRSEA

Advanced AIRSEA je našim partnerem již řadu let. Jedná se o našeho hlavního logistického partnera pro zasílání kontejnerů do Gambie a poté pro zajištění navazující přepravy do vesnice Gunjur. Velice si této spolupráce vážíme a věříme, že bude nadále úspěšně pokračovat. Velmi děkujeme za společnou cestu.Přejít na web partnera
logo

Toptrans

GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU KOLA PRO AFRIKU

Společnost Toptrans a.s. je dlouholetým partnerem společnosti Kola pro Afriku v oblasti vnitrostátní logistiky. Zřejmě bychom již nespočítali, kolik kol nám Toptrans za dobu spolupráce přepravil. Jsou to jistě tisíce. Vážíme si této spolupráce, neboť víme, že bez ní by se Kola pro Afriku netočila. Velmi děkujeme za společné kilometry.Přejít na web partnera
logo

DB Schenker

Společnost DB Schenker podporuje naši organizaci jakožto jeden z hlavních vnitrostátních logistických partnerů. Naše nezisková organizace si spolupráci velmi považuje. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Nová šance

Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Věznice Heřmanice

Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol.  Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran. Přejít na web partnera
logo

Hasičský záchranný sbor ČR

Bez hasičů by to nešlo! HZS ČR, nám velmi pomáhá realizovat řadu svozů z různých koutů České republiky.

Spolupráce s hasiči je velmi příjemná jak pro nás, tak i pro sběrná místa. V současné době intenzivně spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína. S útvary HZS JHM kraje, ZLK kraje a útvarem hl. města Prahy a Plzně. 

Chceme rozvíjet spolupráci také s dobrovolnými hasiči z dalších krajů a případě také z celé České republiky. Máme za sebou první vlaštovku spolupráce s dobrovolnými hasiči z OC kraje.

Spolupráce si velmi vážíme a děkujeme za ni.logo logo

Moment charity shops

Moment charity shops je pro nás velmi cenným partnerem nejen ze strany charitativních sbírek, které nás podporují finančně, ale také ze strany dobrovolnické. Velmi děkujeme!!! :-)Přejít na web partnera
logo

Česká rozvojová agenturaPřejít na web partnera
logo

Moravskoslezdký kraj

V roce 2018 podpořil Moravskoslezský kraj jednorázovou dotací převoz kol do Gambie v létě 2019, technické vybavení týmu v Ostravě a náhradní díly pro přípravu kol do Gambie.

Za podporu děkujeme.logo

Město OstravaPřejít na web partnera
logo

AdVisio

Jsme [Advisio]. Radíme, jak na digitální marketing a už přes 13 let nás to živí. Nakonec jste to ale vždy vy, kdo na tom vydělá. 

Pomůžeme vám jednotlivě s každou z marketingových disciplín. Ale když je chytře seskládáme do kupy, roste jejich efektivita a váš zisk.Přejít na web partnera
logo

SMOLO CZ, s.r.o.Přejít na web partnera
logo

Maersk Czech Republic s.r.o.Přejít na web partnera
x
Příspějte školákům v Gambii