Příspějte školákům v Gambii
Prodej kol Podpořit Sběr kolSněhuláci pro Afriku 2017

O další fundraisingové akci Sněhuláci pro Afriku jsem se dozvěděla od učitele základní školy pana Zdeňka Vašatky, který pro projekt Kola pro Afriku (KPA) dělá videa od samotného začátku.  Tato fundraisingová aktivita podporuje projekt KPA. Jejím cílem je postavit sněhuláky ze sněhu vytvořené dětmi i studenty základních, středních a vysokých škol. Mnohdy jsou zapojeny i dětí ze školek.

V  případě, že sníh v tuto dobu nenapadne, staví se  sněhuláci z jakýchkoliv materiálů. Tato díla jsou pak vyfocena a na Facebooku se hlasuje pro nejlepšího sněhuláka. Vítězové získají symbolické ceny. Většinou medaile z čokolády, Fidorky nebo i nějaké jiné sladkosti. Žáci jsou tak motivováni pomáhat druhým. Jedná se i o získání financí na projekt KPA. Hlavní organizátorkou akce je Mgr. Michaela Böhmová, zástupkyně ředitele Gymnázia Ostravy Hrabůvky. Tato aktivita probíhá již na řadě škol díky nadšení této ženy. Bylo by dobré, kdyby se k této aktivitě přidaly i další školy.

O tom, co tato akce přinesla, jsem si povídala s Mgr. Böhmovou.

 

Jak Vás napadla myšlenka udělat akci Sněhuláci pro Afriku?

Aby mě projekt bavil, musí mít jiskru, akci, a jak by někdo podotkl, že učitelka se nezapře, musím v něm vnímat i ten hlubší smysl, někoho vést, něco mu ukázat, naučit, otevřít oči. A pak jsem taky chtěla něco paradoxního, originálního, což sníh ve spojení s Afrikou splňuje. Takže jsem vymyslela sněhuláky, kteří jak často říkám, pomáhají nejen dětem v Africe, ale i u nás. 

Co Vás k tomu vedlo?

To už jsem vlastně popsala v předchozí otázce. A taky ten vnitřní neklid, plést si na sebe nějaký pořádný bič a poprat se s ním.  

Jakým způsobem se zapojily jiné školy do této aktivity?

Již pátým rokem oslovujeme školy z celé republiky, aby ideálně v jeden den stavěly sněhuláky za symbolické startovné. A školy si to doplňují po svém - patroni na školách jsou skvělí, vymýšlejí spoustu doprovodných aktivit - besedy a výstavky o dětech v Africe, sněhulákovské karnevaly a soutěže, jarmarky.... Zapojují se nám děti od mateřských škol až po vysokoškoláky, děti s hendikepem, z dětských domovů - schopnosti a možnosti každého z nich jsou jiné, sněhuláci je však všechny spojují. A nejen děti, ale i dospěláky.  

Jak jste jim pomohla s organizováním této aktivity?

Pro školy máme připraveny materiály, plakátky, nápady, které mohou použít, zveřejňujeme jejich fotky... Ale patroni jsou velmi nápadití a aktivní a zvládají vše sami. Svým elánem, ochotou, tolerancí, radostí mnohonásobně překonávají naše očekávání. A já jim za to moc děkuji. Bez jejich nadšené zpětné vazby by dnes už možná sněhuláci nebyli, ale stejně jako u běhů, a tady z mé strany ještě mnohem víc, nedá se nepokračovat.  

Co bylo cílem uskutečnit tuto akci?

Cílem bylo spojit děti u nás na mnoha místech, učit je vnímat lidi kolem i daleko od nás, naučit je nebýt lhostejnými a nabídnout pomoc. Spojit děti ze dvou kontinentů, dětem v Africe pak pomoci prostřednictvím kol, přepraveným za takto získané peníze, ke vzdělání.  

Kolik dětí se do toho zapojilo a jakým způsobem?

Zapojila se už zhruba tisícovka škol, některé každoročně, celkem odhadem 100 000 dětí, a to tak, že postavily, vyrobily sněhuláky, přispěly jakoukoli částkou.  

Probíhá tato aktivita i nadále?

Letos právě startujeme pátý ročník Sněhuláků pro Afriku, a dokud nás budou školy podporovat, dokud v tom uvidí smysl, stejně jako já, budeme pokračovat. Nebo vymyslíme něco nového.  

Jak se tato akce propaguje?

Platí zde totéž co u běhů pro Gambii - skromně, ale s nadšením. Máme web  www.snehulaciproafriku.cz, máme vlastní Facebook, snažíme se oslovovat média, kontaktujeme školy... Kolem tří set škol se nám daří každoročně získávat, někdy více, jindy o něco méně, hodně závisí také na sněhových podmínkách v tom kterém roce. My jsme však vděčni za každou školu, za každého jednotlivce, který se nás rozhodne podpořit. A všem moc děkujeme. 

 

Přihlašování do 5. ročníků bylo zahájeno: snehulaciproafriku.cz/novinky/21-a-je-to-tady-snehulaci-pro-afriku-2017

 

Dana Mičolová

Hlavní partneři organizace

logo

Brussels Airlines

Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Rubena

Rubena s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku také od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Je to také důvod, proč o tuto spolupráci stojíme a velmi si jí vážíme. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Advanced AIRSEA

Advanced AIRSEA je našim partnerem již řadu let. Jedná se o našeho hlavního logistického partnera pro zasílání kontejnerů do Gambie a poté pro zajištění navazující přepravy do vesnice Gunjur. Velice si této spolupráce vážíme a věříme, že bude nadále úspěšně pokračovat. Velmi děkujeme za společnou cestu.Přejít na web partnera
logo

Toptrans

Společnost Toptrans a.s. je dlouholetým partnerem organizace v oblasti vnitrostátní logistiky. Ani bychom nespočítali, kolik kol nám již Toptrans přepravil. Jsou to jistě tisíce. Vážíme si této spolupráce, neboť víme, že bez ní by se Kola pro Afriku netočila. Velmi děkujeme za společně kilometry.Přejít na web partnera
logo

DB Schenker

Společnost DB Schenker podporuje naši organizaci jakožto jeden z hlavních vnitrostátních logistických partnerů. Naše nezisková organizace si spolupráci velmi považuje. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Nová šance

Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Věznice Heřmanice

Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol.  Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran. Přejít na web partnera
logo

Hasičský záchranný sbor ČR

Bez hasičů by to nešlo! HZS ČR, nám velmi pomáhá realizovat řadu svozů z různých koutů České republiky.

Spolupráce s hasiči je velmi příjemná jak pro nás, tak i pro sběrná místa. V současné době intenzivně spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína. S útvary HZS JHM kraje, ZLK kraje a útvarem hl. města Prahy a Plzně. 

Chceme rozvíjet spolupráci také s dobrovolnými hasiči z dalších krajů a případě také z celé České republiky. Máme za sebou první vlaštovku spolupráce s dobrovolnými hasiči z OC kraje.

Spolupráce si velmi vážíme a děkujeme za ni.logo logo

Moment charity shops

Moment charity shops je pro nás velmi cenným partnerem nejen ze strany charitativních sbírek, které nás podporují finančně, ale také ze strany dobrovolnické. Velmi děkujeme!!! :-)Přejít na web partnera
logo

Česká rozvojová agenturaPřejít na web partnera
logo

Moravskoslezdký kraj

V roce 2018 podpořil Moravskoslezský kraj jednorázovou dotací převoz kol do Gambie v létě 2019, technické vybavení týmu v Ostravě a náhradní díly pro přípravu kol do Gambie.

Za podporu děkujeme.logo

Město OstravaPřejít na web partnera
logo

AdVisio

Jsme [Advisio]. Radíme, jak na digitální marketing a už přes 13 let nás to živí. Nakonec jste to ale vždy vy, kdo na tom vydělá. 

Pomůžeme vám jednotlivě s každou z marketingových disciplín. Ale když je chytře seskládáme do kupy, roste jejich efektivita a váš zisk.Přejít na web partnera
logo

SMOLO CZ, s.r.o.Přejít na web partnera
logo

Maersk Czech Republic s.r.o.Přejít na web partnera
x
Příspějte školákům v Gambii