Příspějte školákům v Gambii
Prodej kol Podpořit Sběr kolHAPPY HIPPO BIKE - zrození ve vězení

Požehnáním gambijskeho ministra vnitra, pana Sonka a s velkou otevřeností generálního ředitele věznic Gambie pana Manneha a ředitele věznice Janjangbureh prison pana Jatty jsme rozjeli v Gambii dříve nevídaný projekt přímo v prostorách věznice. Navazujeme tak na 10letou zkušenost s jízdními koly pro místní školy, včetně celého servisu, který jsme za uplynulou dobu společně s místními smysluplně vytvořili.

Po úvodní prezentaci projektu jsme šli již rovnou na věc. Vybraných pět chlapů z místní věznice se hned od počátku velmi ochotně zapojuje. Úvodní cyklo servisní aktivitou je naplétání kol. Obecně, ne pro každého je tato alchymie jednoduchá. Jde o pochopení jednotlivých kroků tak, aby finální produkt bylo kolo a ne čtverec nebo v lepším případě elipsa. Postupujeme velmi pomalu, aby všechny kroky byly pochopeny. Kdo si tuto aktivitu někdy zkusil, ví své a rozumí tomu, proč zpočátku raději pomalu, trpělivě a s pochopením.

Všichni chlapi jsou úžasní. Práce je baví a lze říct, že jsou nadšení. Jako by na něco takového dlouho čekali. Mají po dlouhém čase ve vězení aktivitu, u které si "větrají hlavu". Myslí na něco jiného, jsou užiteční a ještě se k tomu učí řemeslo, které jednou mohou ve svých domovských lokalitách využít.

Od počátku pracujeme společně i na vytvoření vztahu mezi námi. Není to pro nás však nic složitého. Gambii již trochu známe, jsme 10 let ve spojení, učíme se místní jazyky, respektujeme spojení mezi lidmi, včetně náboženství, kultury a tradic. Dobré je sdělit, že jde o společnost slučovací, což ne vždy lze sdělit o "naší" euroamerické, individualisticky nastavené společnosti. Pokud není společnost slučovací, může vykazovat známky vylučovací, což je velmi negativní a společnosti se to v negativním vrátí. Tedy Gambii vnímáme jako společnost slučovací, všichni do společnosti patří, jsou součástí - v rodině, ve dvoře, v komunitě, ve škole, ve vesnici, v zemi. Už děti se od malička mohou takto přirozeně cítit a dle toho k druhým přistupovat. A tak je to i ve vězení. Cítíme přijetí na všech úrovních, nejen nás, ale mezi všemi vzájemně.

Do vězeňského workshopu přichází nejen ostraha věznice (občas opustí svou práci ostrahy a zasednou s námi k naplétání kol), mnohokrát je s námi v průběhu i ředitel věznice, dokonce i lidé z ředitelství věznic Gambie, i z ministerstva vnitra.

Práce nám všem jde skvěle od ruky. Máme společnou radost. Chvílemi je v dílně úplně ticho, všichni se soustředí na práci. Pokud se stane při vyplétání chyba, chlapi kolo opět rozpletou a začnou znovu. Trpělivost je skutečně zdobí. Chvílemi cítím, že při práci meditujeme. To se potvrzuje i při sezení se závěrečnými slovy, kdy každý za sebe sděluje svůj zážitek z tvoření a ze zcela nové činnosti.

Ve dvou dnech se věnujeme novému pokusu. Z bývalé partnerské školy Njoren jsme do věznice dovezli 21 kol, nebo spíše rámů, které ve škole chtěli již odevzdat místním sběračům kovů, tzv. Ferrayes (metal collectors). Pokus proměnit sen ve skutečnost může začít. Několik rámů chlapi kompletně odstrojili, ručně obrousili a poté natřeli modrou barvou. Tu jsme zvolili dle barvy oblečení vězňů ve věznici. Práce jde opět jako při naplétání kol skvěle od ruky. Společně tvoříme 3 kola, step by step. Jako v každou chvíli náš koordinátor Ousman překládá, abychom si ve všem rozuměli. Drobná sdělení v mandince či jazyku kmene Fula již umíme, tak spíše humorně doplňujeme naši angličtinu těmito výrazy. Kola nám rostou pod rukami. Je nám spolu ve vzácném tvoření opravdu krásně. Z takového nastavení vzniká cosi velkého, i když je to na první pohled obyčejná věc, jakou je jízdní kolo. Avšak kolo, po kterém tady touží snad každý.

V tomto případě jde o kola, která již měla skončit na skládce, a to několikrát (v Česku, i v Gambii). Opět je oživujeme. Víme, jak na to. Věříme této cestě. Poctivé rámy kol z 90. let, k tomu s novým osazením mohou sloužit ještě dalších mnoho let. V Gambii jsou i díky projektu KPA/CBGS tisíce kol, která by takovým tvořením ve věznici nebo v CBGS Bike Centru mohla znovu ožít a sloužit gambijským dětem překlenovat velké a horké vzdálenosti za vzděláním.

Po dvou dnech máme hotovo! Chlapi z věznice i vedení věznice - všichni jsou v úžasu, co se jim podařilo. Pod jejich rukama vznikla kola, která nesou jejich práci i jejich jména - doslova, také nový název těchto kol: HAPPY HIPPO BIKE (dle největšího a nejsilnějšího zvířete Gambie), a také název: Made in Janjangbureh prison, The Gambia.

A nyní drobnost na závěr. Každé vyrobené kolo, zvláště to repasované je nutno projet, a to nejlépe svým strůjcem. Ale jak tohle zvládnout v těsné gambijské věznici? Hravě! Ředitel věznice pan Jatta dal svolení k projetí kol přímo na veřejné ulici před vězením. A tak se chlapi, autoři těchto krásných a užitečných nových strojů dostali aspoň na chvíli na svobodu a zažili radost malých kluků. Aspoň chvíli se projeli na kole, které vyrostlo díly jejich přičiněním. Měsíce a někteří roky takovou příležitost neměli.

Radost na druhou, vděčnost ještě větší, že můžeme snít a sny přetvářet společně ve skutky.

Kola nás všechny posouvají.

HALLELUJAH!

VIVAT BICYCLES!

Hlavní partneři organizace

logo

Brussels Airlines

Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Rubena

Rubena s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku také od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Je to také důvod, proč o tuto spolupráci stojíme a velmi si jí vážíme. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Advanced AIRSEA

Advanced AIRSEA je našim partnerem již řadu let. Jedná se o našeho hlavního logistického partnera pro zasílání kontejnerů do Gambie a poté pro zajištění navazující přepravy do vesnice Gunjur. Velice si této spolupráce vážíme a věříme, že bude nadále úspěšně pokračovat. Velmi děkujeme za společnou cestu.Přejít na web partnera
logo

Toptrans

Společnost Toptrans a.s. je dlouholetým partnerem organizace v oblasti vnitrostátní logistiky. Ani bychom nespočítali, kolik kol nám již Toptrans přepravil. Jsou to jistě tisíce. Vážíme si této spolupráce, neboť víme, že bez ní by se Kola pro Afriku netočila. Velmi děkujeme za společně kilometry.Přejít na web partnera
logo

DB Schenker

Společnost DB Schenker podporuje naši organizaci jakožto jeden z hlavních vnitrostátních logistických partnerů. Naše nezisková organizace si spolupráci velmi považuje. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Nová šance

Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Věznice Heřmanice

Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol.  Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran. Přejít na web partnera
logo

Hasičský záchranný sbor ČR

Bez hasičů by to nešlo! HZS ČR, nám velmi pomáhá realizovat řadu svozů z různých koutů České republiky.

Spolupráce s hasiči je velmi příjemná jak pro nás, tak i pro sběrná místa. V současné době intenzivně spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína. S útvary HZS JHM kraje, ZLK kraje a útvarem hl. města Prahy a Plzně. 

Chceme rozvíjet spolupráci také s dobrovolnými hasiči z dalších krajů a případě také z celé České republiky. Máme za sebou první vlaštovku spolupráce s dobrovolnými hasiči z OC kraje.

Spolupráce si velmi vážíme a děkujeme za ni.logo logo

Moment charity shops

Moment charity shops je pro nás velmi cenným partnerem nejen ze strany charitativních sbírek, které nás podporují finančně, ale také ze strany dobrovolnické. Velmi děkujeme!!! :-)Přejít na web partnera
logo

Česká rozvojová agenturaPřejít na web partnera
logo

Moravskoslezdký kraj

V roce 2018 podpořil Moravskoslezský kraj jednorázovou dotací převoz kol do Gambie v létě 2019, technické vybavení týmu v Ostravě a náhradní díly pro přípravu kol do Gambie.

Za podporu děkujeme.logo

Město OstravaPřejít na web partnera
logo

AdVisio

Jsme [Advisio]. Radíme, jak na digitální marketing a už přes 13 let nás to živí. Nakonec jste to ale vždy vy, kdo na tom vydělá. 

Pomůžeme vám jednotlivě s každou z marketingových disciplín. Ale když je chytře seskládáme do kupy, roste jejich efektivita a váš zisk.Přejít na web partnera
logo

SMOLO CZ, s.r.o.Přejít na web partnera
logo

Maersk Czech Republic s.r.o.Přejít na web partnera
x
Příspějte školákům v Gambii