Příspějte školákům v Gambii
Prodej kol Podpořit Sběr kolKarantaba a Kunting - partnerské školy

Pondělí jsme věnovali návštěvám a práci v partnerských školách Karantaba a Kunting. Obě školy mají v novém nastavení 80 upravených kol, skládaných místními školáky.

Karantaba: školní cyklo mechanik Abdoulie. Šikovný chlap, táta rodiny, který je při školním projektu od roku 2014. Školní cyklo koordinátor Samba skvěle projekt vede. Díky těmto dvěma důležitým lidem a proškoleným dětem (uživatelům kol) projekt funguje. V provozu jsou všechna kola, dobře slouží i cyklo servisní stanice Ibombo, kterou v roce 2021 věnovali účastníci beach volejbalového turnaje Afrika Beach Open z Uherského Hradiště.

V Karantabě je to vždy milé, srdečné setkání. V blízkém spojení jsme i s menšími dětmi. S těmi se vzácný a hluboký vztah vytvořil při misích uplynulých dvou let, kdy jsme ve škole pobývali několik dní a s místními školáky skládali kola. I menší děti byly neustále s námi. Ve škole jsme i bydleli. Spali jsme venku, vedle tříd na zápraží pod stříškou.

Několika menším postiženým dětem jsme v této škole v loňském roce věnovali speciálně upravená kola i speciální tříkolky.

Při návštěvě školy v Karantabě jsme se potkali s místním obuvníkem ("gambijský Baťa"), panem Fodayem Tourayem, který vyrábí ručně nejen kožené boty, ale i jiné krásné a užitečné výrobky z kůže. Mnoho nám jich připravil pro partnery kolového projektu v ČR. Foday Touray je tátou dívky, která v loňském roce dostala kolo z projektu. Tím se mu tenkrát vyřešil pro něj obtížný, neřešitelný problém - jak bude jeho dcerka pokračovat ve studiu v nové, vzdálené škole.


Z Karantaby přejíždíme do školy ve vesnici Kunting.

Odpoledne trávíme ve škole Kunting. Škola, která byla historicky jedna z prvních čtyř škol v projektu. Od počátku je zde školním cyklo mechanikem Alfusainey Manneh, schopný a šikovný mechanik, který se učil cyklo opravám poprvé s námi při první předávce kol v roce 2013 v pobřežním městečku Gunjur, kde jsme před 10 lety s koly pro gambijské školáky začínali. Projekt od té doby zaznamenal ohromnou proměnu, stejně jako někteří mechanici při něm.

Ve škole se potkáváme jen s cyklo mechanikem Alfou, také několika učiteli a panem ředitelem. Školní koordinátor Alieu má nyní jiné radosti, účastní se na pobřeží své svatby. Ve škole potkáváme i děti, se kterými jsme loni a předloni skládali jejich kola.

Projekt v Kuntingu malinko kulhá. Jednu z parkovacích stanic zlikvidovali termiti, což je ale přirozený rozpad. Máme řešení: novější parkovací stanice jsme začali konstruovat se spodní kovovou konstrukcí, nadzemní dřevěnou část budou školáci pravidelně impregnovat vyjetým motorovým olejem.

Alfusainey obdržel zásobu náhradních dílů, zejména pro kola, která je potřebují okamžitě, aby se znovu rozjela. Další zásoba náhradních dílů již vydrží do konce školního roku (druhá půle července). Nejvíce potřeba jsou duše a pláště, sedla, dále řetězy i volnokolečka. Opravy brzd u starších kol již tolik neřešíme. Udržovat brzdy v provozu po dvou - třech letech je skutečně v místních podmínkách obtížné. Lze říct, že 90% kol v Gambii nemá funkční brzdy (u vozidel to bude podobné, včetně našeho auta). Na nová školní kola montujeme jen zadní brzdy, ale i ty rychle odchází. Zkoušíme i tzv. torpéda - protišlapací brzda v zadním náboji. Zkušební kola s torpédem fungují dobře. Ovšem jsou obtížnější na opravy pro místní mechaniky.

Z Kuntingu odjíždíme téměř za tmy. Jedeme zpět do 25 km vzdálené vesnice Manna, našeho zázemí. Zde až do půlnoci opravujeme s místními dětmi jejich kola. Děti jsou s námi až do konce. Některé děti přináší nebo spíše táhnou za sebou k opravě kola, která už ani jako kola nevypadají. Cosi jim chybí, některé části jsou deformované. Radost ze společného tvoření je však ohromná. Rozcházíme se s pocitem, že jsme některá kola znovu oživili.

Opět se potvrdilo, že kolo, pokud člověk tedy nemá příliš velká očekávání, může s dobrou péčí jezdit velmi velmi dlouho a je téměř nekonečněkrát opravitelné. I k tomu místní mechaniky vedeme. 

Hlavní partneři organizace

logo

Brussels Airlines

Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Rubena

Rubena s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku také od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Je to také důvod, proč o tuto spolupráci stojíme a velmi si jí vážíme. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Advanced AIRSEA

Advanced AIRSEA je našim partnerem již řadu let. Jedná se o našeho hlavního logistického partnera pro zasílání kontejnerů do Gambie a poté pro zajištění navazující přepravy do vesnice Gunjur. Velice si této spolupráce vážíme a věříme, že bude nadále úspěšně pokračovat. Velmi děkujeme za společnou cestu.Přejít na web partnera
logo

Toptrans

Společnost Toptrans a.s. je dlouholetým partnerem organizace v oblasti vnitrostátní logistiky. Ani bychom nespočítali, kolik kol nám již Toptrans přepravil. Jsou to jistě tisíce. Vážíme si této spolupráce, neboť víme, že bez ní by se Kola pro Afriku netočila. Velmi děkujeme za společně kilometry.Přejít na web partnera
logo

DB Schenker

Společnost DB Schenker podporuje naši organizaci jakožto jeden z hlavních vnitrostátních logistických partnerů. Naše nezisková organizace si spolupráci velmi považuje. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Nová šance

Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.Přejít na web partnera
logo

Věznice Heřmanice

Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol.  Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran. Přejít na web partnera
logo

Hasičský záchranný sbor ČR

Bez hasičů by to nešlo! HZS ČR, nám velmi pomáhá realizovat řadu svozů z různých koutů České republiky.

Spolupráce s hasiči je velmi příjemná jak pro nás, tak i pro sběrná místa. V současné době intenzivně spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR z Hlučína. S útvary HZS JHM kraje, ZLK kraje a útvarem hl. města Prahy a Plzně. 

Chceme rozvíjet spolupráci také s dobrovolnými hasiči z dalších krajů a případě také z celé České republiky. Máme za sebou první vlaštovku spolupráce s dobrovolnými hasiči z OC kraje.

Spolupráce si velmi vážíme a děkujeme za ni.logo logo

Moment charity shops

Moment charity shops je pro nás velmi cenným partnerem nejen ze strany charitativních sbírek, které nás podporují finančně, ale také ze strany dobrovolnické. Velmi děkujeme!!! :-)Přejít na web partnera
logo

Česká rozvojová agenturaPřejít na web partnera
logo

Moravskoslezdký kraj

V roce 2018 podpořil Moravskoslezský kraj jednorázovou dotací převoz kol do Gambie v létě 2019, technické vybavení týmu v Ostravě a náhradní díly pro přípravu kol do Gambie.

Za podporu děkujeme.logo

Město OstravaPřejít na web partnera
logo

AdVisio

Jsme [Advisio]. Radíme, jak na digitální marketing a už přes 13 let nás to živí. Nakonec jste to ale vždy vy, kdo na tom vydělá. 

Pomůžeme vám jednotlivě s každou z marketingových disciplín. Ale když je chytře seskládáme do kupy, roste jejich efektivita a váš zisk.Přejít na web partnera
logo

SMOLO CZ, s.r.o.Přejít na web partnera
logo

Maersk Czech Republic s.r.o.Přejít na web partnera
x
Příspějte školákům v Gambii